Nájem vs. hypotéka. Propast se začala zmenšovat

Dlouhé roky platilo, že byla splátka hypotéky levnější než měsíční nájem – žádný div, že když měli Češi na výběr, sáhli ve většině po úvěru. Jenže vysoké úroky, které realitní trh ovládají už více než tři roky, tuto rovnici otočily a z hypotečního trhu vyhnaly podstatnou část zájemců o vlastní bydlení.

Splátka hypotéky se přibližuje k nájemnému

Data, která jsou k dispozici na realitních portálech, však ukazují, že se propast mezi nájmy a splátkou hypotéky začíná opět zmenšovat. V jednom z krajů Česka se dokonce začalo splácení úvěru v měsíčních výdajích oproti nájmu vyplácet. Za nájem v šedesátimetrovém bytě v Ústeckém kraji zaplatí člověk o 1 494 korun více, než kdyby na stejnou nemovitost splácel hypoteční úvěr.

Navzdory trendu se rozdíl mezi nájemným a hypotékou zvětšil v Karlovarském a Libereckém kraji. Na severu republiky by aktuálně člověk na nájemném v modelovém bytě zaplatil zhruba o sedm tisíc korun méně než v případě hypoteční splátky. Ještě v únoru 2023 byl tento rozdíl o několik set korun menší.

Podle aktuálních průměrných nabídkových cen nemovitostí, které realitní portáli Sreality.cz mapují, se kromě Ústeckého kraje nejvíce přibližuje měsíční hypoteční splátka k průměrnému nájemnému ve Středočeském a Moravskoslezském kraji, kde majitel bytu zaplatí na splátce oproti nájemnému o necelé dva tisíce korun navíc.

Pro srovnání, ještě v roce 2020 ukazovala analýza, že bydlení ve vlastním bylo výhodnější, a hypoteční splátka často vycházela levněji. Průměrná splátka hypotéky tehdy vycházela na 10 567 korun, zatímco na nájmu lidé platili v průměru 12 817 Kč.

Právě v lokalitách, kde se rozdíl mezi splátkou hypotečního úvěru a průměrným nájemným výrazněji snižuje, může poptávka po pořízení nemovitosti výrazně stoupat. Snižující se úrokové sazby hypotečních úvěrů jsou pro mnoho kupujících motivací k pořízení vlastní nemovitosti, zejména pro ty, kteří nákup poslední dva až tři roky odkládali.

Byt jako investice

Pokud je domácnost schopna byt vlastnit a celá splátka hypotečního úvěru je menší než nájemné, její pořízení dává smysl. V takový okamžik je hypotéka nákladově efektivním řešením. Důležité je ale vnímat nejen okamžitý efekt, ale i perspektivu, že na konci člověk nemovitost vlastní. Záleží tedy na konkrétní situaci a plánech jednotlivce.

V takové situaci může být koupě smysluplná i jako investice. S tímto vývojem by se ale pojil také velký růst poptávky a samozřejmě tlak na ceny nemovitostí. Na českém realitním trhu však zatím výrazný nárůst prodejů bytů čistě na investici nehrozí. Enormní zájem o koupi investičních bytů v minulosti spíše vyvolaly velmi nízké sazby hypotečních úroků, které zvyšovaly dostupnost nemovitostí.

Nájmy rostou rychleji než ceny nemovitostí!

V tomto roce se očekává, že nájemné poroste rychleji než kupní ceny. Vzhledem k očekávanému zvyšování nájemného v Česku a předpokládané stagnaci nebo mírnému poklesu hypotečních sazeb, se výše nájemného bude stále více přibližovat hypoteční splátce.

Kromě čísel hrají roli i další faktory

V rozhodování mezi vlastním a nájemním bydlením hrají roli i další faktory. Vlastnické bydlení je spojováno s nejistotou ohledně budoucího zajištění důchodů, což motivuje domácnosti k pořízení nemovitosti jako formy zajištění na stáří. Zároveň je vlastní bydlení vnímáno jako dlouhodobé a někdy i trvalé řešení potřeby bydlet.

Naproti tomu nájem je v aktuálním nastavení vnímán jako krátkodobé a spíše nejisté řešení. Většina nájemních smluv je uzavírána na dobu určitou, většinou na jeden rok, což nájemníkům nedává příliš možností dlouhodobě plánovat. Vlastní byt také nabízí možnost průběžného zhodnocování prostřednictvím investic a pravidelné údržby, zatímco u nájemního bydlení mohou být jakékoliv úpravy podmíněny souhlasem majitele.

Sdílejte příspěvek

Další články

Každý třetí zvažuje změnu

Každý třetí Čech, který uvažuje o změně bydliště, se po novém bydlení poohlíží mimo velká města. Zájem roste hlavně o okolí větších metropolitních oblastí. Důvodem

CELÝ ČLÁNEK »